Moje superbejvalka

30. prosince 2007 v 13:52 | barca♥

Recenze
Člověk si většinou udělá nějaký předběžný obrázek o filmu už při sledování prvních trailerů. O Superbejvalce si ho asi udělal skoro každý z nás stejný. Bude to pěkná blbost. Při koukání na takové ukázky mě většinou napadá jediné slovo, kterým si nejen charakterizuji film, ale rovnou si ho zaškatulkuju do odpovídající skupiny. To slovo, které mě napadlo při sledování traileru na Superbejvalku, bylo prča. Nic víc, nic míň. Pod něčím takovým si většina z nás představí to samé - nevinnou blbinu, u které se občas zasmějete, ale rozhodně z ní nebudete nijak odvaření. Byl jsem celkem blízko skutečnosti.

V době komiksového boomu, kdy se všichni snaží z fenoménu ždímat každou kačku, se My Super Ex-Girlfriend jeví jako svěží nápad. Ano, sice s nás také zbytečně ždíme peníze, nápad se dá ale do značné míry označit za neohraný. Vždyť si to představte - jste totální loser, který o ženskou nezavadil od posledního shlédnutí večerních pořadů a najednou máte na krku zamilovanou Umu Thurman, která je jentak náhodou superhrdinka s nadpřirozenými schopnostostmi. Zdá se to jako prima začátek nového vztahu, ostatně není nad sex ve dvou kilometrech (uvidíte...), zacloumat Uma umí ale i s postelí. Jenže ne všechny vztahy jsou věčné a tak se stane, že se náš hrdina Luke Wilson zamiluje do jiné. Nezná ale základní pravidlo běžného života - nikdy nedávej kopačky ženské s nadpřirozenými schopnostmi.
Ano, film se někde v polovině začne ubírat směrem, kde G-Girl přestane využívat své schopnosti ke konání dobra a místo toho se začne po Lukeovi pěkně vozit. Co to znamená? Zbořený byt, uvařená akvarijní rybička, žralok v obýváku, auto na oběžné dráze, inu, řeknu vám, nic příjemného to tedy není. Existuje jediná záchraná páka - její úhlavní nepřítel.

Moje Superbejvalka mohla být při plném využití svého potenciálu naprostou bombou. Tvůrci se tu mohli vyhrát s ohromným množstvím detailů, odkazů, mohla to být komedie roku, ale ne; i samotného diváka při sledování napadají lepší gagy než ty, které protagonistům přivařili scénáristé. G-Girl Umy Thurman je taková prapodivná kombinace Supermana a ... ničeho. Vidíte ten problém? Superhrdinka tohohle filmu měla potenciál jako málo klasických komiskových postav a ačkoliv by se jako omluva jeho nevyužití mohl zdát být fakt, že se jedná o komedii, každému dojde už na začátku, že je prostě škoda, že se tvůrci nevyřádili více. Mohli jí totiž přiřadit jakoukoliv schopnost, o jaké se jim jenom snělo, mohli se vyblbnout na odkazech na jiné filmy, Supermana, X-meny, Hulka, cokoliv, i méně orientující publikum by některé takové vtipy pochopilo. Jenže G-Girl je prostě komediální nicka. A s hlavní hrdinkou to také všechno upadá. Luke Wilson je navíc nudný a otravný jako vždycky a tak ačkoliv Uma dělá co může, zachránit celý film se jí nepodaří. Zbytek postav je necharakterní jak jen to jde.

To se samozřejmě projevuje i na filmu jako celku. Všechno tu působí zbytečně plasticky, neohraný příběh se najednou zdá jak každodenní procházka filmovými klišé, nikdo z tvůrců to nezvládl tak, jak měl. A zjevně to není problém rozpočtu, protože speciální efekty jsou na žánr docela průměrné, je tedy jasné, kde je hlavní kámen úrazu - režisér ani scénáristé neměli dostatek fantazie, Superbejvalku odflákli a z filmu je místo klasické prčy jenom otravná zábava.
I přes to se u ní ale alespoň jemně zasmějete. Vtipů je tu sice málo a těch podařených ještě míň, žádná skvělá akce (pokud nepočítáte divnou bitku na konci) se tu nekoná, přesto má Superbejvalka své kouzlo. Možná vám neučaruje, ale alespoň se snaží a za to jsou body k dobru. Těch negativních bodů, za něž může zbytečná jednoduchost příběhu, obyčejnost postav, které mohly být tak krásně bizarní, neinvenčnost režiséra a asi lenost scénáristů, je tu ale mnohem více, je to škoda, ale je to tak.
DVD Moje superbejvalka
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.